Stáž v USA
Na jaře roku 2022 byl syn zakladatele firmy na tří měsíční stáži na zastupitelském úřadě České republiky ve Waschingtonu DC. Petr Kuba jr. působil na velvyslanectví jako asistent zemědělského diplomata Petra Ježka.
Během stáže se věnoval podpoře českých zemědělských firem v USA například Wine Expo v New Yorku, kde se snažili podpořit české vinaře, kteří se snaží prorazit na americkém trhu.
Mezi další projekt patřila Craft Brewers konference, kde se pomocí hlavního sládka z Plzeňského prazdroje Václava Berky snažili naučit americké sládky jak správně vařit české pivo.
V Minneapolis se také setkal s ministrem zemědělství pro stát Minnesota. Každý týden se účastnil setkání se zemědělskými diplomaty z ostatních zemí EU na delegaci evropské unie v USA. Hlavní pracovní agendu tvořilo navštěvování amerických farem a získávání inspirace, která by mohla vést k inovacím na naší farmě. Vzhledem k tomu, že na Východním pobřeží jsou především farmy menších rozloh ve srovnání s naší farmou, tak jeho další kroky vedly na Midwest do států Iowa a Nebraska, kde navštívil třináct velkých farem. V závěru jeho působení na Midwestu poskytl rozhovor do místních novin, článek překládáme níže.
Přeložený článek
Stážista České ambasády ve Washingtonu D.C. navštívil farmy v okolí Saline County, aby se dozvěděl více o zemědělství ve Spojených státech ve Středozápadě a aby mohl získané informace předat a využít na rodinné farmě v České republice.
Jednadvacetiletý Petr Kuba z Brna, České republiky, absolvoval prohlídku vedenou Marvinem a Deb Polacek z Wilberu, kde se měl možnost dozvědět více o zemědělství v okolí oblastí Friend a Wilber.
Kuba studuje zemědělství na Mendelově univerzitě v Brně. Kuba se rozhodl vycestovat do Spojených států díky své stáži a také proto, aby poznal jedny z největších farem ve Spojených stétech.
„Moje rodina má farmu v České republice.“ Říká Kuba. „Myslím si, že stále máme velký potenciál j rozvoji a spoustu prostoru pro vylepšení a naučení se novým věcem.“
Říká také, že nejdříve začal navštěvovat farmy ve Virginii a Západní Virginii, avšak uvědomil si, že by rád navštívil i farmy ve Středozápadě.
„Farmy ve Virginii a v Západní Virginii jsou o dost menší, než tady,“ říká Kuba. „Tudíž jsem chtěl získat nějakou lepší představu i zde ve Středozápadě. Následně jsem pak díky svému šéfovi získal kontakt na rodinu Polacků.“
Po nějaké době si Kuba začal všímat toho, jak rozdílné je zemědělství ve spojených stétech ve srovnání s Českou republikou. Říká, je jedna z věcí, které jsou naprosto rozdílné je již samotná půda.
„Naše země je velice kopcovitá, takže nemáme žádné rozsáhlé plochy jako máte vy tady“. Říká Kuba. „Tady jsou mnohem rozsáhlejší a větší zemědělské plochy.“
Také říká, že co se týče zěmědělství, v České republice hraje velkou roli vláda. Kuba říká, že vláda reguluje do velké míry to, co samotní farmáři dělají. „Například nám více méně nařizují, jak rozdělit půdu a jak obměňovat půdu,“ tady mi farmáři řekli, že sází kukuřici již sedmým rokem, u nás můžeme kukuřici na stejné místo zasadit pouze jednou za čtyři roky.“
Dalším rozdílem je také to, že se v České republice mnohem více zaměřují na čistou energii.
„Směřujeme v Evropě k četnějšímu využívání zelené energie,“ říká Kuba. „Viděl jsem zde hodně větrných elektráren, což je dobře,“
Po několika dnech strávených ve Středozápadě ho velice na americkém zemědělství překvapily pivoty. „Něco takového jsem v životě neviděl. Je to pro mě skvělá inspirace, jelikož kvůli klimatické změně a vším co s tím souvisí je velice pravděpodobné, že v Česku budeme mít výrazné problémy.“ Dále taky říká, že ho překvapily systémy GPS, které zemědělci používají. „Překvapilo mě, jak mají všechny potřebné informace v iPadech a tak“.
I přes všechny nové zemědělské zkušenosti ho však nejvíce překvapily české kořeny ve Wilber. „Nic z tohohle jsem opravdu nečekal,“ říká. „A teď tady sedím s lidmi, kteří mají české kořeny, nebo se o ně, případně o Českou republiku, alespoň zajímají a jsou na to velice hrdí, což mě samozřejmě velice těší.